Duża aktualizacja strony – II.2020

with Brak komentarzy

Minęło sporo czasu od październikowej aktualizacji, ale jak wiadomo prawdziwe życie jest najważniejszym darem, a to wirtualne zawsze może chwilkę zaczekać. Co nowego? Poczytajcie i jak zwykle zapraszamy!

Na początku dodam, że aktualizacja – wprowadzanie danych trwa i zakończenie zaplanowałem na 10 marca. Najważniejsza zmiana i nowa funkcjonalność, to efekt mojej kolejnej wizyty w Przemyślanach na przełomie sierpnia i września 2019. Wykonałem wtedy kilkanaście prostych fotografii sferycznych, czyli zdjęć 360 stopni, pozwalających na pełen obrót w przestrzeni i oglądanie sfotografowanego miejsca, jakby się tam było. W MENU strony w dziale GALERIE, przybyła nowa zakładka: ZDJĘCIA 360st. Obecnie są już zamieszczone fotografie z obejścia kościoła w Przemyślanach i jego wnętrza. Są one połączone w prosty wirtualny spacer. Klikając kolejne strzałki, które można sobie odszukiwać na zdjęciach, przemieszczamy się coraz dalej. Pojawią się w tej partii jeszcze fotografie z cmentarza miejskiego w Przemyślanach, kościoła w Ciemierzyńcach i być może parę ujęć pobliskich cmentarzy. Oczywiście funkcjonalność będziemy ciągle starali się rozwijać. Póki co czynimy to za pomocą darmowych narzędzi.

W aktualizacji pojawi się także lutowy numer naszego pisemka “Źródło Wiary”.

Rozpoczynamy także poważną aktualizację – opracowanie dokładnej historii naszej Parafii, poczynając od początku istnienia. Głównym źródłem opracowania jest doskonała praca, wydana jako książka “Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. TXI – Betlej, Andrzej (1971- ). ; Ostrowski, Jan K. (1947- ). Red. ; Międzynarodowe Centrum Kultury (Kraków). ;2003; ISBN : 8389273047. Książka zawiera także parę bezcennych fotografii dokumentalnych, których to reprodukcje zamieścimy w dziale GALERIE>ZDJĘCIA>Dawne zdjęcia i pamiątki. Ogromnie ważną informacją, w kontekście dochodzenia historii parafii jest informacja, że Archiwum mieszczące się w Krakowie, przy Uniwersytecie Jana Pawła II, rozpoczyna potężną digitalizację zasobów i obejmuje ona także zbiór Arcybiskupa Baziaka. Jest tam m.in. kronika naszej parafii prowadzona przez Proboszcza Bilskiego, a potem kontynuowana przez Proboszcza Struszkiewicza i księdza Stanoszka. Planuje się zakończenie tego procesu do roku 2020. Od wtedy będzie można przeglądać zasoby poprzez komputer